Stres a problemy z funkcjami seksualnymi

We współczesnych czasach coraz większa ilość osób prowadzi intensywny i wycieńczający tryb życia, walcząc często z długotrwałym stresem. Niestety odbija się to na zdrowiu oraz ogólnej kondycji organizmu, także na funkcje seksualne. Stres zaliczany jest do jednych z najczęstszych przyczyn zaburzeń potencji u panów. Duże napięcie nerwowe, myślenie o problemach aktywuje układ współczulny, nie pozwalając tym samym na uzyskanie erekcji.

W jaki sposób dochodzi do erekcji?

Erekcja jest możliwa dzięki wypełnieniu ciał jamistych krwią, które uciskają naczynia żylne, a więc krew zatrzymuje się w członku na dłuższy czas, a penis jest twardy i pełny. Aby takie zjawisko było jednak możliwe, niezbędny jest impuls z układu nerwowego. W całym tym procesie bierze udział ośrodkowy układ nerwowy oraz obwodowy układ nerwowy. Ośrodek erekcji znajduje się w rdzeniu kręgowym, z niego natomiast impulsy dochodzą do splotu podbrzusznego dolnego, po czym przy pomocy nerwów miedniczych dostają się do nerwów obecnych w męskich narządach płciowych. Niezwykle ważną funkcję pełni tutaj autonomiczny układ nerwowy, a właściwie przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za rozszerzanie naczyń i inne zjawiska. Podstawowym neuromediatorem procesu wzwodu jest substancja o nazwie tlenek azotu.

Zaburzenia erekcji a stres

Proces erekcji ma swój początek w układzie nerwowym, który odbiera bodźce, po czym przekazuje je, powodując dane reakcje. W tym wypadku zachodzi tutaj wypełnienie krwią ciał jamistych oraz wzwód penisa. W procesie erekcji bardzo ważną funkcją pełni autonomiczny układ nerwowy, czyli układ przywspółczulny oraz współczulny. Jednak aby doszło do wzwodu, przewagę musi mieć układ przywspółczulny, czyli ten kojarzący się przede wszystkim z relaksem i wyciszeniem. Niestety intensywny stres, nagromadzone napięcie i ciągłe myślenie o swoich problemach i obowiązkach w pracy doprowadza do tego, iż przewagę uzyskuje układ współczulny. Mężczyzna nie jest także w stanie pomimo dochodzących do niego bodźców skupić się na bliskości z partnerką, nie uzyskuje podniecenia, przez co trudno mu uzyskać i utrzymać odpowiednią erekcję.

Jakie przyczyny mogą prowadzić do impotencji?

Niemoc seksualna dotyka mężczyzn, którzy obawiają się, że nie spełnią oczekiwań swojej partnerki, mają spore kompleksy i traktują stosunek płciowy w sposób wyczynowy. Wtedy właśnie nie potrafią się oni odprężyć i podniecić, a pobudzony układ współczulny nie pozwala na przeprowadzenie procesu wzwodu. Trzeba również pamiętać, iż prawidłowe funkcje seksualne zależą w dużym stopniu od kondycji organizmu. Jeśli więc dana osoba jest ciągle zmęczona, niewyspana i niedotleniona, wynikiem takiego stanu organizmu są właśnie zaburzenia potencji. Do impotencji doprowadzają również choroby powstałe na tle przewlekłego stresu, czyli depresja albo nadciśnienie tętnicze.

Zaburzenia erekcji- jak sobie z nimi radzić?

Jeśli problemy z erekcją są przejściowe i wiąże się z krótkotrwałym stresem czy zmęczeniem, nie należy się tym martwić. W sytuacji, kiedy natomiast utrzymują się długotrwale, nie należy zwlekać, tylko trzeba udać się jak najszybciej po profesjonalną pomoc. Zaburzenia wzwodu są w stanie utrudnić albo też uniemożliwić aktywność seksualną, co oczywiście odbija się niekorzystnie na zdrowiu psychicznym mężczyzny. Spada jego pewność siebie oraz poczucie własnej wartości, pogłębiają się kompleksy. Pojawiają się również nieporozumienia i problemy w związku, co potęguje stres. Brak satysfakcji seksualnej odbija się na wszystkich sferach życia, dlatego najlepiej od razu zgłosić się ze swoimi problemami do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on dokładne badania i zdiagnozuje przyczynę problemu. Kiedy już odrzuci podejrzenia o organicznym podłożu zaburzenia, skieruje pacjenta do seksuologa. W przypadku kiedy źródłem problemów z erekcją jest długotrwały stres, wówczas poleci pacjentowi wizytę u psychologa. Aby pozbyć się tego uciążliwego problemu, najważniejsza jest redukcja stresu, nauka sposobów na wyciszenie się i relaks. Niekiedy polecane jest także stosowanie środków na potencję.