Problemy z erekcją – jakie mogą być ich możliwie przyczyny?  

Statystyki pokazują, iż kłopoty z erekcją pojawiają się raz na 5 seksualnych zbliżeń. A zatem chociaż raz w ciągu życia każdy mężczyzna może zawieść w sypialni – jego członek nie będzie w stanie się podnieść. Skąd właściwie biorą się zaburzenia wzwodu i co możemy w ich przypadku zrobić? 

Kiedy przytrafiają się kłopoty z erekcją, mężczyzna będzie z pewnością zaskoczony, później zażenowany, zaś w końcu wściekły. I albo rzuci się w wir pracy i będzie zmieniał kobiety niczym rękawiczki, żeby sobie udowodnić, iż przecież on potrafi, że to była wina kobiety, lub wręcz przeciwnie – uważa się za nieodpowiedniego do tej aktywności i unika seksu niczym ognia. Tymczasem jednak jednemu, jak i drugiemu można skutecznie pomoc. Inne jednakże będą przyczyny braku erekcji u mężczyzn w wieku 20 lat, inne zaś u 60-latków.

Kłopoty z erekcją nie są powodem do wstydu

Żeby mogło w ogóle dojść do erekcji, musi wystąpić pewien bodziec. Mogą to być nie tylko doznania o charakterze zmysłowym (wzrokowe, słuchowe czy dotykowe), wyobrażenia mające treść erotyczną albo świadomość mającego nadejść zbliżenia intymnego. Do erekcji dochodzi wtedy, kiedy pobudzany jest ośrodek erekcyjny znajdujący się w rdzeniu kręgowym, poszerzają się tętnice i przepełniają się krwią jamiste ciała w prąciu.

Zaburzenia erekcji to brak możliwości uzyskiwania pełnego wzwodu albo jego utrzymania na tyle długo, żeby mogło dojść do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Jeżeli tego typu sytuacja będzie jednorazowa – nie należy się przejmować. O prawdziwym problemie może być mowa wtedy, gdy mężczyzna nie będzie mógł w 75 procentach podejmowanych przez siebie prób stanąć na wysokości zadania i potrwa to przez dłuższy czas.

Szacuje się, iż na zaburzenia erekcji cierpi niestety około 150 milionów mężczyzn na całym świecie. W naszym kraju ta liczba sięga 1,5 miliona. Połowa z tych osób nie poszłaby do lekarza za żadne skarby świata, zaś niesprawność ujawniana jest zwykle przy okazji innych schorzeń.

Problemy z erekcją u pacjentów w przedziale wiekowym 20-30 lat

Przyczynę kłopotów z erekcją u 20- letnich mężczyzn, stanowi na ogół przewlekły stres. Kiedy odbywają oni stosunek po raz pierwszy, albo z nową kobietą, lęk i napięcie, które się mogą pojawić, są na tyle silne, iż przyczyniają się do utraty erekcji. Problemy mogą także stanowić rezultat palenia tytoniu (paczka dziwnie stanowi przyczynę problemów z erekcją u 85 procent panów), przyjmowania anabolików czy też sterydów.

Co można zrobić?

Jeżeli u młodego mężczyzny występują nocne wzwody i podczas masturbowanie się, zaś problemy pojawiają się wyłącznie w czasie seksu, to z dużym prawdopodobieństwem zaburzenia, mogą mieć podłoże psychiczne. W takim wypadku albo będzie musiał samodzielnie uporać się z psychiczną blokadą (niewątpliwie kobieta winna go w tym wesprzeć) albo winien skorzystać z profesjonalnej pomocy seksuologa. Stosunki powinny przebiegać bez pośpiechu i presji, iż musi przecież wyjść. Pomocne będzie ograniczenie ilości palonego tytoniu i wypijanego piwa.

Problemy z erekcją u pacjentów w przedziale wiekowym 30-40 lat

Mężczyźni po trzydziestym roku życia zwykle są znerwicowani, przemęczeni psychicznie i fizycznie. Nierzadko mają także nadwagę. Problemy w pracy – nieodpowiednie samopoczucie, odbijają się natychmiast na współżyciu intymnym.

Co możemy zrobić?

Kiedy mężczyzna nie może uprawiać seksu, niemniej ma poranne erekcje, to problemy leżą z pewnością w psychice. Tutaj pomocny będzie czas i zachowanie spokoju. Warto dać mężczyźnie czas na porządny wypoczynek, nie zmuszać go do uprawiania seksu. Kobieta może zapewniać swojego partnera, iż sama bliskość, wzajemne masturbowanie się czy też seks oralny, mogą dać jej odczuć satysfakcję (jeśli faktycznie tak myśli), jak i że większość pan widzi męskość nie w erekcjach na zawołanie, zaś w konsekwencji, czułości i sile.

Może być również tak, iż problem u mężczyzny stanowi brak zdrowego egoizmu. Nadmierne skupienie się na przyjemności odczuwanej przez partnerkę, może wykazywać nieodpowiedni wpływ na seksualną aktywność.